<< Wróć do strony głównej

Created with WebWave CMS

Słodko-Gorzka Historia Pewnego Radia

&

 

Radio Plus

&

 

Katolicka Rozgłośnia Archidiecezji Gdańskiej

 

30 stycznia 2018

<< Wróć do strony głównej

Hanna Gronkiewicz-Waltz zostaje właśnie prezesem Narodowego Banku Polskiego. Lech Kaczyński jest już prezesem Najwyższej Izby Kontroli. W kwietniu Minister Edukacji Narodowej Andrzej Stelmachowski wydaje rozporządzenie przywracające, po latach dominacji komunistycznej, nauczanie religii w szkołach. Na przełomie maja i czerwca dochodzi do słynnego przesilenia politycznego. Sejm przyjmuje uchwałę lustracyjną, wskutek czego posłowie otrzymują kilka dni później tzw. listę Macierewicza. Na liście współpracowników PRL-owskiej służby bezpieczeństwa są m. in.  ówczesny Prezydent Polski Lech Wałęsa oraz Marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski. Wydarzenia te doprowadzają do upadku rządu Jana Olszewskiego i przechodzą do historii jako tzw. „noc teczek”.


W 1992 roku powstaje w Polsce pierwsza restauracja sieci McDonald`s

 

W dniu jej otwarcia, w Warszawie na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, padł rekord świata w liczbie zamówień dokonanych pierwszego dnia: 13,3 tys. Rekord ten został pobity sześć miesięcy później w Katowicach, gdzie dokonano 13,6 tys. zamówień. W mieszkaniu Andrzeja Wajdy na Żoliborzu podpisana zostaje umowa powołująca do życia spółkę akcyjną Agora. Na istniejącej już drugi rok Giełdzie Papierów Wartościowych zlokalizowanej w byłym Domu Partii w Warszawie notowanych jest 16 spółek. Pierwsza prywatna telewizja Polsat rozpoczyna nadawanie programu za pośrednictwem satelity. Program nadawany jest z Holandii, bo to jedyny sposób by dotrzeć do polskich widzów bez naruszania obowiązujących w kraju przepisów prawa.

 


Latem, spółka PTK Centertel

 

uruchamia pierwszą w Polsce sieć analogowej telefonii komórkowej. Do końca roku stacje przekaźnikowe powstają w 6 największych miastach i wzdłuż głównych dróg, w krótkim czasie pokrywają ponad połowę powierzchni kraju. Do końca tego samego roku Polskę opuszczają żołnierze wojsk radzieckich. W ostatnich dniach października z portu w Świnoujściu wypływa ostatnia jednostka bojowa byłej armii radzieckiej, XXIV Brygada Kurtów Torpedowych. W tym samym czasie, w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zostaje brutalnie zamordowany były PRL-owski premier Piotr Jaroszewicz i jego żona. Zagadka ich śmierci wciąż nie została wyjaśniona, a sprawcy zbrodni nie zostali odnalezieni.

 


W tym samym roku Ojciec Święty, papież Jan Paweł II wydaje bullę papieską

 

 

o reorganizacji administracji kościelnej w Polsce. To największa od końca drugiej wojny światowej reorganizacja kościoła katolickiego. Papież ustanawia między innymi metropolię gdańską, w skład której wchodzą diecezja pelplińska, toruńska i archidiecezja gdańska. Na czele metropolii staje biskup Tadeusz Gocłowski wyniesiony przez Papieża do godności arcybiskupa, metropolity gdańskiego. Ta decyzja Ojca Świętego ułatwia realizację ambitnego planu grupy młodych dziennikarzy oraz osób związanych z Ruchem Młodej Polski i działającym od końca lat 80-tych Związkiem Akademickim Verbum.

 


Ten plan to uruchomienie radia jakiego do tej pory w Polsce nie było,  katolickiego, a zarazem komercyjnego - Radia PLUS.

 

 

Rok 1992